وجه تسمیه

./
سلام؛ همیشه دوست داشتم بنویسم اما از اونجایی که دوست هم نداشتم کاری رو شروع کنم و نیمه کاره رها کنم در نتیجه هیچوقت ننوشتم! گاهی حرف هم زیاد میزنم و داستان و خاطره هم زیاد تعریف میکنم. کتاب هم تا جایی که بشه و وقت داشته باشم می‌خونم. تو کتاب‌ها هم به تاریخ و سفرنامه و زبان‌شناسی و شعر و ادبیات کهن و هرچیزی که نشان دهنده و بازکننده گره‌ای از مشکلات توسط وقایع تاریخی و زمینه‌های مشترک باشه، علاقه دارم. این شد که یکی از دوستان پیشنهاد کرد چرا بلاگ ندارم منم حالا شروع کردم که اگر بشه ادامه بدم! همین علاقه به زبان و لغات و ریشه‌هاشون برای من وجه تسمیه نام‌گذاری‌ها و اسم‌ها رو هم مهم کرده!
حی‌ بن یقظان؛
مردد بودم که اسم بلاگ رو چه بذارم، لغت موران یا حی بن یقظان!
هر دو مقاله رو تو ۱۸ سالگی سال کنکور خوندم که علاقه آدم به همه چیز نسبت به درس بیشتر هست! داستان لغت موران با داستان مورانی شروع میشه که میخواهند از اصل قطره سر در بیاورند.
{ یکی از یکی پرسید که «آن چیست؟»
یکی گفت که «اصلِ این قَطَرات از زمین است.» و دیگری گفت «از دریاست.» و علی هذا، در محلِّ نزاع افتاد.
موری متصرّف در میانِ ایشان بود. گفت «لحظه‌ای صبر کنید تا میلِ او از کدام جانب باشد -که هر کسی را از جهتِ اصلِ خود کششی باشد …}
اما مقاله حی بن یقظان یا زنده‌ بیدار، داستانی متفاوت دارد.
داستان درباره فردی است به نام زنده بیدار که پیری است خردمند(یا همان عقل) و سوالات را فردی می‌پرسد که با جمعی همراه است که گویی نفس به همراه جسم و شهوات و خواسته‌ها است.
{نام من زنده است و پسر بیدارم و شهر من بیت‌المقدس و پیشه‌ی من سیاحت کردن است و گرد جهان گردیدن تا همه حال‌های جهان بدانستم …}
با نسخه‌های مختلف و فرق نوشته‌های بوعلی سینا و سهروردی و اینا رو کاری ندارم اما هر دو داستان به نوعی رسیدن و شناخت مبدا و راه رسیدن و غیره رو درگیر هست. ما هم درگیریم. هنوز.
حی بن یقظان رو انتخاب کردم چون نمود انسانی بیشتری داره.
راه باید رفت، سفر کرد. باید شناخت و باید یاد گرفت؛ مهم همین راه رفتن طی طریق کردنه است.
شب رفت و هم تمام نشد ماجرای ما ناچار گفتنی‌ست تمامی ماجرا
چون راه رفتنی‌ست توقف هلاکت‌ست چونت قنق کند که بیا خرگه اندرآ
خاموش باش و راه رو و این یقین بدان سرگشته دارد آب غریبی چو آسیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *